A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Руськомокрянська гімназія
Усть-Чорнянської селищної ради

Історична довідка

Село Руська Мокра виникло в ХVIII столітті. Його заснували переселенці із західноукраїнських земель. Назва земель походить від русинів, що проживали на території села «Руська» ( у сусідніх селах проживали німці: зараз Німецька Мокра та Усть – Чорна – тоді Konigsfeld) та «Мокра» через те, що тут випадає найбільша кількість опадів у Європі - 1169 міліметрів упродовж року.

Перша школа була відкрита в 1916 році. Вона називалася «народна». Будівля школи складала 2 класні кімнати для учнів 1 – 4 класів та 5 – 8 класів. Всі предмети вивчалися на русинській мові. Викладало двоє вчителів – випускники гімназій.

Велике значення для розвитку освіти в селі мав вчитель Андрій Буркацький, який був політичним емігрантом з Великої України. Він заснував читальню, організував хор, писав для шкільного драмгуртка (1920 – 1924 рр.)

В 1926 році була введена українська мова за граматикою Пакевича, яка проіснувала до 1932 року. З 1932 року 1935 рік в школі навчалися за граматикою Сабова – на російській мові. Після 1935 року цю граматику скасували і в 1936 році розпорядженням міністерства Культа шкіл і народної освіти від 25 листопада 1936 року було запроваджено українську мову.

15 березня 1939 року в село Руська Мокра зайшли мадяри і в школі почали вивчати мадярську (угорську) граматику.

Після Великої Вітчизняної війни почалася нова сторінка в розвитку освіти села Руська Мокра.

В 1946 році початкову школу складали чотири приміщення, пристосовані з німецьких хат. Сучасна присельська школа була приміщенням єврея Розенберга, який передав його для школи. Вчителювали місцеві жінки, які знали граматику. Директором школи був Бродюк Іван Васильович, який закінчив у Хусті гімназію і знав чотири мови чеську, мадярську, руську і українську.

Поступово відкривалися нові класи: 1947 рік – 5-ті, в 1948 р. – 6-ті.

В 1946 році в село приїхали вчителі початкових класів: Величко Генрієта Василівна та Тускевич Валентина Іванівна, які почали ліквідовувати неписьменність в селі.

У 1950 році на зміну початковій освіті прийшла семирічна школа. Корпуси класів були розкидані в різних куточках села. Тут навчалися діти з сусідніх сіл Лопухова та Усть – Чорної.

З 1962 року із семирічки школа стала восьмирічкою. З 1989 року – неповна середня школа, згодом – загальноосвітня школа І – ІІ ступенів.

З 2021 року Руськомокрянську ЗОШ І – ІІ ступенів перейменовано на Руськомокрянську гімназію Усть – Чорнянської ТГ,

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень